Хмельницький нацiональний унiверситет

ГОЛОВНА СТОРIНКА

АБІТУРІЄНТУ

НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

СТРУКТУРА УНIВЕРСИТЕТУ

КОНТАКТИ

IНФОРМАЦIЙНI РЕСУРСИ

БІБЛІОТЕКА

ІНСТИТУЦIЙНИЙ РЕПОЗИТАРIЙ

ДИСТАНЦIЙНЕ НАВЧАННЯ

"ЕЛЕКТРОННИЙ УНІВЕРСИТЕТ"

МОДУЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ

ФIНАНСОВО-ЕКОНОМIЧНЕ УПРАВЛIННЯ

ЦЕНТР SOLIDWORKS

ПОДІЛЬСЬКИЙ НАУКОВИЙ ФІЗИКО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР

ФОРУМ САПР

ЛАБОРАТОРІЯ ДОСЛІДЖЕНЬ МІНЕРАЛІВ

ЛАБОРАТОРІЯ КОМПОЗИЦІЙНИХ І МАСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

НАШІ ПАРТНЕРИ

Лiтопис унiверситету

СТУДЕНТИ ХМЕЛЬНИЦЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ КРЕАТИВНО ВІДЗНАЧИЛИ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КНИГИ ТА АВТОРСЬКОГО ПРАВА

Книга — це джерело освіти, знання і якщо збагачення,
то збагачення культурного і душевного (М. Рильський)

У квітні у читальному залі Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки відбувся літературно-просвітницький захід, присвячений Всесвітньому дню книги та авторського права. У літературному діалозі «Книга рятує душу» активну і творчу участь взяли актори літературного театру «Глорія», представники літературного клубу «Роса», студенти групи ФУМ-14-1 спеціальності «Філологія. Українська мова і література» гуманітарно-педагогічного факультету.

З 1995 року згідно з рішенням ЮНЕСКО з метою просвіти, розвитку усвідомлення культурних традицій, а також з урахуванням того, що книги є потужним засобом поширення знань, найбільш надійним способом їх збереження, запроваджено дату – 21 квітня щодо утвердження Дня книги. Всесвітній день книги та авторського права (англ. World Book and Copyright Day, ісп. Día Mundial del Libro y del Derecho de Autor, кит. 世界图书与版权日, фр. Journée mondiale du livre et du droit d'auteur) – відзначається щорічно 23 квітня, починаючи з 1996 року.

Учасниками мистецького діалогу «Книга рятує душу» були відомі письменники і громадські діячі Поділля, інтелектуальна молодь міста – студенти Хмельницького національного університету і Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії. Дискурсанти дізналися цікаві факти з історії Всесвітнього дня книги та авторського права, зокрема і з питання про значення авторського права у житті кожного митця. Цікаво, що європейці започаткували незвичайну традицію – продаючи книгу, вдячний продавець дарує троянду покупцям .

Статистичні дані щодо читання книг жителями різних країн просто вражають: найбільш начитана нація у Європі – це шведи. Близько 84% з них щороку прочитує щонайменше одну книгу. Фінляндія – читачів 79,5 %, третя позиція – Чехія, Португалія, Іспанія. Для кожного четвертого українця книга не входить у сферу його зацікавлень. Стосовно цієї ситуації влучно висловилась Оксана Забужко: «У нас виросло покоління, яке не застало навколо себе у життєвому просторі книжок, якщо їх не було у домашній бібліотеці, у батька й матері». Надихає той факт, що Книга залишається найкращим подарунком для кожного землянина, який прагне до самовдосконалення.

Учасники літературного діалогу спільно вирішували актуальні проблеми соціокультурного простору: «Чи є майбутнє у книги?», «До чого ми йдемо – паперова чи електронна книга?». Зокрема, завідувач науково-методичним центром департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради Г. Думанська, актор та режисер монотеатру «Голос» С. Трояновський, зазначили, що любов до книги потрібно прищеплювати людині з дитячих років, лише тоді закріпиться бажання долучати до культурного і естетичного процесу читання літератури друзів та рідних. Кореспондент газети «Марічка News» Т. Кузьміна підтримала думку про те, що електронна книга у сучасному суспільстві має право на існування, адже частково вирішиться екологічна проблема, до того ж дітям буде краще носити портфель. Проте усі позитивні моменти використання електронної книги не замінять естетичної насолоди від користування паперовим форматом.

Хмельницький національний університет представили студенти спеціальності «Філологія. Українська мова і література», студентський літературний театр «Глорія» і клуб «Роса», керівниками яких є доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української філології М. М. Торчинський та старший викладач Т. П. Коваль. У результаті багаторічної та плідної співпраці з Хмельницькою ОУНБ «Глорія» і «Роса» презентує літературно-мистецькі проекти, в яких активно бере участь учнівська молодь міста. Подією для наших творчих колективів була пропозиція від завідувача науково-методичним центром департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради Г. Думанської щодо співпраці з освітніми закладами м. Хмельницького.

У ході дискусії «Книга рятує душу» креативні ідеї висловили всі учасники. Зокрема, студенти групи ФУМ 14-1, компетентні у питанні авторського права, оскільки вивчають курс «Основи літературної творчості», запропонували творчо популяризувати книги сучасному поколінню та зацікавлювати їх новаторськими формами. Оригінальний підхід у сфері розповсюдження книг запропонували учасники театру «Глорія», висловивши модерні ідеї щодо творчого єднання людей у процесі знайомства з колосальним літературним надбанням бібліотеки. Молоді літератори «Роси» майстерно презентували авторську поезію. Безсумнівно, кожен з учасників літературного діалогу почерпнув для себе можливий варіант щодо зацікавлення літературним словом сучасників, а поважні гості подякували молодій креативній генерації українців за щиру любов до Книги, яка є благоносним втіленням душі українського народу.

КНИГА РЯТУЄ ДУШУ…

Юлія Довганюк, студентка групи ФУМ-13-1,
учасник літературного клубу «Роса»,
соліст студентського літературного театру «Глорія»

29016 Україна м.Хмельницький вул.Iнститутська 11
© Хмельницький нацiональний унiверситет